Kot dobro vemo, so zrna oz žito, katerega uporabijo za varjenje oz. izdelavo viskija zelo pomembna. Pomembna je kvaliteta, kje zraste, kakšne so podnebne razmere, seveda vreme in prav tako kakšna voda se uporabi pri sami izdelavi.
Predstavila vam bom vsako žito posebej in za kak viski je to žito primerno.
Vabljeni k branju!
Vrste žita, najpogosteje uporabljena v viskiju:
- Ječmen
- Koruza
- Rž
- Pšenica
Ječmen
Viski iz ječmena bo imel bolj sladek okus z veliko karamele in rjavega sladkorja. Ječmen najpogosteje najdemo v škotskem, irskem in japonskem viskiju. Daje jim lahkoten profil in sladek okus. Ko se ječmen kupuje, more imeti vonj po sladkobi ali pa sploh nima vonja- v primeru, da je »njegov rok uporabe« že potekel, pa bo imel vonj po olju in plesni. Da malo dlje zdrži, ga je potrebno hraniti v neprodušni posodi, katero se postavi v temen prostor.

Koruza
Koruza se večinoma uporablja v viskijih Bourbon in Tennessee, saj je zelo sladka. Ima sirupast okus, skozi katerega prihajajo beli sladkor in bombažno nežne sladkarije. Večina Bourbonov je znanih po sladkosti, vendar se to po navadi izravna z okusi, ki prihajajo iz zoglenelih sodov, v katerih zorijo. Najpogosteje jo uporabljajo v ZDA – Bourbon mora vsebovati vsaj 51 % koruze, kar velja enako za Tennessee viski.
Ameriška vrsta viskija mora za izdelavo izpolnjevati vrsto pogojev. Straight viski ali čisti viski mora vsebovati najmanj 51% deleža žita (ter ne sme presegat 80% alkohola)+ skladiščenje mora trajati vsaj dve leti v popolnoma novem hrastovem sodu. Dodatek barvil je prepovedat in ustekleničen viski mora imeti med 40 in 62,5 % alkohola.
Vrste pa so: Straight bourbon, straight corn in straight tennessee.

Rž
Rž daje viskiju pikantnejši okus, z pridihom popra in cimeta. Zaradi tega je ržen viski zelo suh. Spet gre za viski, ki ga pogosteje najdemo v Ameriki in Kanadi.
Tako kot burbon ima tudi tipična ržena kaša nekaj “kisle kaše” iz prejšnjega proizvodnega cikla, zagotavlja konsistenco kvasa in okusa (ne pa mehkobe).
In tako kot burbon se tudi rž stara v zoglenelih novih hrastovih sodih, kjer dobi svojo barvo in še več začimb. Tako kot burbon se tudi rž destilira do največ 160 dokazov (kar pomeni, da ji odvzamejo manj aromatičnih spojin) in se stekleniči pri najmanj 40% ABV.

Pšenica
Kakšen je okus pšeničnega viskija? Govorimo o gladkem okusu, kakšnega imajo nekateri najbolj gladki viskiji – polnjen z medom, vanilijo, suhimi jagodami, začimbami in okusom karamele. Pšenični viskiji imajo tudi lastno, čeprav prefinjeno sladkost, ki zagotavlja mehkobo in enostavnost. Pšenica nima bistvenega nabora okusov, ampak zagotovi viskiju nežnost, okuse drugih zrn ali soda.

Teh pet zrn – ječmen (sladni ali neslani), rž, pšenica in koruza – predstavlja veliko večino zrn, ki se uporabljajo v viskiju. Viski v Severni Ameriki – ZDA in Kanadi – je običajno mešanica treh ali štirih zrn, medtem ko viski zunaj Amerike običajno temelji na ječmenu.